Archive for October, 2007
OpenArena – Gratis First-Person Shooter Spel
OpenArena är ett gratis first-person shooter spel som släpptes som Open Source 19 Augusti 2005. Det går att spela både Multiplayer och Singleplayer. Och det kan spelas på Linux, FreeBSD, Mac OS X, Solaris och Windows.
Här kan du ladda hem OpenArena.
![]()
![]()
Hemsida: OpenArena
Ubuntu 7.10, Gutsy Gibbon
Igår (18 Okt) släpptes Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon). En av nyheterna är bland annat Compiz Fusion som är ett slags 3D-skrivbord. (Compiz Fusion Video finns här).
Installationen av Ubuntu är väldigt enkel, och innan du installerar så kommer Ubuntu startas direkt från CD-skivan så du kan se om det fungerar som det ska och om det är något för dig.
![]()
Hemsida: Ubuntu
Trakax – Mixa egen musik och skapa din egna video
Med Trakax kan du skapa din egen musik och/eller göra egna videos för tex. Youtube eller Myspace. Det går även att ladda ner gratis loops och beats på sidan.
![]()
Hemsida: Trakax
AudaCity – Spela in och redigera ljud
AudaCity är ett program du kan använda för att spela in och redigera ljud.
Du kan bland annat använda Audacity till:
Göra liveinspelningar.
Konvertera band och inspelningar till digitalt fiormat eller CD..
Redigera Ogg Vorbis-, MP3- och WAV-filer.
Klipp ut, kopiera, splitta och mixa ihop ljud.
Ändra hastighet eller tonhöjd på inspelningen.
Här är en lista på fler funktioner.
AudaCity finns för bland annat Mac OS X, Microsoft Windows, GNU/Linux med flera.
Hemsida: AudaCity