OpenArena är ett gratis first-person shooter spel som släpptes som Open Source 19 Augusti 2005. Det går att spela både Multiplayer och Singleplayer. Och det kan spelas på Linux, FreeBSD, Mac OS X, Solaris och Windows.
Här kan du ladda hem OpenArena.


Hemsida: OpenArena
Igår (18 Okt) släpptes Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon). En av nyheterna är bland annat Compiz Fusion som är ett slags 3D-skrivbord. (Compiz Fusion Video finns här).
Installationen av Ubuntu är väldigt enkel, och innan du installerar så kommer Ubuntu startas direkt från CD-skivan så du kan se om det fungerar som det ska och om det är något för dig.
Här laddar du ner Ubuntu.

Hemsida: Ubuntu
Med Executor kan du starta program och filer snabbt utan att behöva navigera dig genom startmenyn eller utforskaren. Skriv bara in en del av programmet/filens namn och programmet söker snabbt efter programmet/filen.

Hemsida: Executor
Med Trakax kan du skapa din egen musik och/eller göra egna videos för tex. Youtube eller Myspace. Det går även att ladda ner gratis loops och beats på sidan.

Hemsida: Trakax
AudaCity är ett program du kan använda för att spela in och redigera ljud.
Du kan bland annat använda Audacity till:
Göra liveinspelningar.
Konvertera band och inspelningar till digitalt fiormat eller CD..
Redigera Ogg Vorbis-, MP3- och WAV-filer.
Klipp ut, kopiera, splitta och mixa ihop ljud.
Ändra hastighet eller tonhöjd på inspelningen.
Här är en lista på fler funktioner.
AudaCity finns för bland annat Mac OS X, Microsoft Windows, GNU/Linux med flera.

Hemsida: AudaCity
Med ACID Express kan du göra din egen loop-baserade musik. Efter installation så kan du hämta hem flera loopar att använda här.

Hemsida: Sony Acid Express
Runescape är ett gratis MMORPG spel programmerat i Java. Det kan spelas från nästan vilken dator som helst som som är uppkopplad mot Internet. Man spelar genom sin webbrowser.
Spelet är ett realtids-rollspel i en 3D-miljö och spelarna visas på skärmen som egendesignade karaktärer, vilka kan se och kommunicera med varandra.
Spelarna kan sätta upp sina mål och planer och bedöma vilka av de tillgängliga aktiviteter de vill fortsätta med – det finns ingen utstakad väg som måste följas. Spelare kan öka sina erfarenheter (“experience”) och “träna” på någon av de tillgängliga förmågorna/yrkena (“Skills”), exempelvis hugga ved eller smida vapen och rustningar, slutföra uppdrag (“quests”), köpslå eller bara uppleva den fiktiva spelvärlden och kommunicera med andra spelare. Spelare kommunicerar med varandra genom att chatta, byteshandla, delta i överenskomna uppdrag, spela tävlings- eller samarbetsbaserade spel eller besöka varandras hus (av de flesta spelare s.k. “POHs”, “Player Owned Houses”). Källa: Wikipedia

Hemsida: Runescape
Med PageNest kan du ladda ner hela webplatser inklusive bilder och stylesheets så du kan besöka sidorna även när du inte är uppkopplad mot Internet.

Hemsida: PageNest